Сайт Бориса Турчинского

Народний артист України- Олександр Якович Салік

Sevruk Michal (Михайло Севрук)-Сайт Михаила Севрука « Народный артист Украины Александр Яковлевич Салик»Salik O.J./Салик O .Я.
7.10.2007 21:14 | Sevruk Michal (Михайло Севрук)

Народний артист України- Олександр Якович Салік

Олександр Яковович Салік (1936-1998) Народний артист України, професор , викладач диригування


Олександр Яковович Салік народился в місті Ананьїв Одеської області в родині військового диригента. З дитинства , разом із старшим братом Леонідом готував себе до професії військового диригента. Цікаво , що Олександр поступив на факультет військових диригентів раніше ніж старший брат Леонід. Під впливом матері Ганни Федірівни ,яка була цілеспрямована та шляхетна жінка і мала великий вплив на синів, сформувались у братів Салікиів такі якості як людяність та гідність, які відіграли велике значення у подальших відношення та стосунках між колегами , друзями та підлеглими музикантими .Що таїти , адже в армії стосунки між військовим начальником і підлеглими завжди мали форму утисків та субординації. Ставали випадки , коли бувалі друзі співкурсники зазнавали утисків на знущань від диригентів оркестрів, які зверхньо та безпардонно вели себе.Уміння бути начальником, та не принижувати гідність своїх підлеглих та колег вдавалося в своєму житті мало кому. Саме Салік належав до такого складу людей, що давало йому можливість формувати колектив свого оркестру на довірі та співпраці. Навчався Салік О.Я. у Ростовській школі музичних вихованців (клас П.Черноглазова) ,яку закінчив 1951 році , в 1960 році закінчив інститут військовиых диригентів (клас Б.А.Дикова) при Московській консерваторіі імені П.І.Чайковського.На протязі 1952-1955р. -музикант військових духових оркестрів, в 1960-1992 військовий диригент збройних сил СРСР, професор кафедри духових та ударних інструментів Одеської консерваторії імені Нєжданової.

Подавати інформацію про долю та творчість людини ,яка багато зробила для розвитку музичного виконавства на Україні річ відповідальна , адже Салік дійсно пройшов шлях в своєїй стрімкій карєрі завдяки своїм здібностям ,працьвитості та вмінню розпізнати в музиканті профісіонала. Саме схопність залучити музиканта до співпраці та спрямувати його творчісь в такому творчому організмі ,як військовий духовий оркестр і допомогли в якійсь мірі досягти вершин музичного виконання творів світової та української класики. Лейтенант Салік розпочав свою диригентську карєру в гарнізонному духовому оркестрі і міснечка Коломия де проходив службу. Молодий маловідомий тоді диригент із переферійного містечка зміг на якісому рівні підготовити колектив до конкурсу військових духових оркестрів ,який відбувся в 1969 році у Львові.Наслідком було здобуття першого місця в даному конкурсі.І від того часу Салік стає вже диригентом-легендою про якого в музичних колах говорять з повагою та сприймають його як авторитетного спеціаліста в області духового вітчизняного виконавства.

Подальша його служба проходить в духовомі оркестрі Одеського вищого командного училища ПВО де Салік обсядає посаду диригента.

Від 1979 року і на протязі пяти років він перебуває в складі військових формувань Варшавського договору в Польщі де займає посаду начальника війсково-оркестровоії служби Північної груи війск , а потім повертається знову до Одеси в якості начальника військово-оркестрової служби Одеського військового округу.


Під керівництвом Саліка оркестр досягає вершини творчої діяльності.В 1988 році на заключному Всесоюзному конкурсі військових оркестрів у м. Москві (1988), оркестр зайняв перше місце.
Олександр Якович оставався на службі до 1992 року він отримав звання полковника і за творчі досягнення почесне звання Народного артиста України .Через короткий час в 1992 році створив духовий оркестр Одеського муніціпалитету . Був його художнім керівником і диригентом. Разом з тим працював викладачем оркестрового факультету Одесскої Державної консерваторіш ім.Нєжданової . В 1998 році в розквіті творчих сил О.Я.Саліка не стало. Оркестр Одеського муніціпалитету носить його імя , а всі хто його знав добру память про людину відкритого і щирокого серця.

Ось що пише про оркестр під керівництвом Саліка бувший солiст оркестру, кларнетист Борис Турчинський. «Есть кого помнить!!! Мой рассказ мазаичен. .Уж очень мне близко все что связанно с этим человеком.Как получится,вам судить. Непомню точно,но наверное 1975 или 1976 год, к нам приехал с инспекторской проверкой новый начальник военно-оркестровой службы СССР, тогда еще полковник Н.Михайлов,только что сменивший на этом посту генерала Н.Назарова,много лет бывшего у руля музыкального штурвала страны. Все были в напряжении.И у всех и дирижеров и музыкантов была одна цель,как можно лучше выступить.На плацу и в концертной программе. Вот перечень некоторых произведений исполняемые нашим коллективом: Р.Щедрин-Д.Бизе"Кармен-Сюита",Е.Светланов"Калина красная"(аранж.С.Райхштейна)-кстати после исполнения этого произведения люди в зале плакали.Только ушел в мир иной, любимый всем народом Василий Шукшин,выдающийся режиссер и актер,А.Арутюнян"Концерт для квинтета духовых с оркестром"солисты В.Панченко (Флейта) А.Конько (гобой),Б.Турчинский (кларнет) С.Машкевский (валторна).В.Пономарчук (труба).Несколько произведений прекрасного одесского композитора,бывшего военного дирижера М.Сафьянова.Выступление оркестра было принято на "УРА". Полный зал народа.Н.Михайлов поднимает оркестр и от имени МИНИСТЕРСТВА ОБОРОНЫ СССР обьявляет все музыкантам благодарность.Затем он выше на сцену и пожал руки солистам оркестра.Думаю,-сказал он обращаясь к нам -вы один из лучших военных духовых оркестров СОЮЗА!!!»
Безумовно постать Олександра Яковича Саліка внесла значний вклад в розвиток духового музичного виконавства України. Під його керівництвом оркестри завжди займали призові перші місця. починаючи з Коломії , Одеського війькового вищого училища ПВО , або духового оркестру штабу Одеського військового округа. Більше ніж за тридцять років праці у військових оркестрах, під його керівництвом пройшли школу сотні талановитих музикантів-виконавців, диригентів , які в повній мірі вважають О.Я.Саліка своїм вчителем.


Создан 07 окт 2007  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником